Mapo Group

V Olomouci funguje spermobanka, největší a první svého druhu v zemi

Nejen ženy, ale téměř v polovině případů mohou za problémy s početím muži. Plodnost populace razantně klesá a pro některé páry je tak jedinou šancí na početí darované sperma.

První specializovanou spermobankou v České republice je nestátní tkáňové zdravotnické zařízení SpermBank International (SBI) v Olomouci. Počtem vzorků se řadí mezi největší tkáňová zařízení ve střední Evropě a nabízí darované sperma od více jak 50 dárců. Na SBI se mohou obrátit nejen páry, které touží po dítěti a z různých zdravotních důvodů ho mít nemohou, ale i svobodné ženy bez partnera, pro které má SBI zřízen speciální program ve spolupráci se zahraničními centry asistované reprodukce.

Uspěje 1 dárce z 10
Stejně jako v IVF centrech i v SBI dbají na zachování anonymity dárce. Výběr kvalitního dárce spermatu podléhá přísnějším zdravotním a genetickým vyšetřením než je norma Světové zdravotnické organizace. O tom, že je testování velmi přísné svědčí i počet dárců, kteří se dostanou do samotného závěru darovacího procesu. Z celé desítky potencionálních dárců nakonec projdou jeden až dva muži.

Dárce podle tatínka
Ačkoli je identita dárce anonymní, některé jeho charakterové rysy jsou veřejně dostupné a pomáhají párům najít takového dárce, který se bude co nejvíce podobat neplodnému tatínkovi. Databáze dárců SBI poskytuje informace nejen o fyzickém vzhledu dárce, ale i jeho psychologické vlastnosti, dosažený stupeň a typ vzdělání nebo koníčky. Šance najít takového dárce, který bude v určitých znacích podobný budoucímu tatínkovi, je velmi vysoká. Databázi dárců si navíc mohou zájemci prohlédnout přímo z pohodlí svého domova.

Být dárcem spermatu není nic složitého. Rozhodnutí je zcela svobodné
a anonymní, přesto tento vstřícný krok dokáže změnit osud tisícům neplodných párů.  Za každé darování spermatu je navíc dárce kompenzován odměnou až do výše 2 000 Kč.

SBI se kromě dárcovství spermatu zabývá i odborným poradenstvím v oblasti mužské (ne)plodnosti. O tom, že situace z hlediska lidské plodnosti není příznivá, potvrzují zkušenosti nejen z ČR, ale i dalších zemí, kde má tento problém přibližně každý pátý muž.  Dávno neplatí, že muž, který jednou zplodil dítě bude moct mít bez problému další. SBI tak nabízí i možnost uchování vlastního spermatu, které se doporučuje především mužům vykonávající rizikové povolání, kteří se potýkají se zdravotními problémy nebo těm, kteří odkládají rodičovství.

Ať už se neúspěšně snažíte o miminko nebo máte zájem pomoci druhým stát se rodinou, v SBI najdete společné řešení.